Potrubia na rozvod pitnej vody

Úvod Úvod VODARozvod vody

PPR (polypropylén):  


PP-R materiál, nazývaný aj štatistický polypropylén, je možné použiť (na rozdiel od niektorých iných plastových materiálov) na rozvody teplej aj studenej vody. Medzi výhody používania polypropylénových trubiek sa zaraďujú najmä dlhá životnosť (až 50 rokov), ekologickosť a recyklovateľnosť, jednoduchá montáž a manipulácia, hygienická nezávadnosť a odolnosť voči chemikáliam, nízka hlučnosť a tlakové straty trením, nevodivosť. Obľúbené sú aj vďaka pomerne nízkej cene. Polypropylénové rúry sa spájajú polyfúznym zváraním a mechanicky spojkami. 


Používané veľkosti: 3/8", 1/2", 3/4", 1", 5/4"
Pracovná teplota: do +60°C
Pracovný pretlak: PN 16 

 

 


Mnohovrstvené PEX-AL-PEX: 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                      Aj v tomto prípade je veľkou výhodou hygienická nezávadnosť, keďže polybutylén je jedným z najhygienickejších 

materiálov. Plastohlinikové potrubie na vodu je možné spájať mosadznými skrutkovanými, alebo lisovacími  nerozoberateľnými spojkami. 


Používané veľkosti: 16 mm, 20 mm, 26 mm
Pracovná teplota: do +95°C
Pracovný pretlak: PN 10


Potrubie LDPE: 


Potrubie LDPE je určené pre tlakové a beztlakové rozvody pitnej a úžitkovej vody. Veľmi obľúbené potrubie pre realizáciu vodovodných prípojok a na budovanie závlah. Polyetylén (PE) má vysokú chemickú odolnosť.

 

Jeho najväčšími výhodami je, že nekoroduje a je odolný voči väčšine rozpúšťadiel, kyselín, zásad a olejov. Preto je ho možné použiť všade tam, kde sa z dôvodov korozívneho prostredia rýchlo znehodnocujú kovové a tradičné materiály a na prepravu iných kvapalín, ku ktorým je PE stály.

 

Používané veľkosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4"
Pracovná teplota: - 40 až +110°C
Pracovný pretlak: PN 10 


Nerezové rúry:

 

Nerezové rúry sú používané pre vnútorné aj vonkajšie rozvody pitnej a úžitkovej vody, pripojovanie vyhrievacích telies či systémy ústredného kúrenia.

Na výber je z dvoch možností: buď tuhá nerezová trubka alebo vlnovcová (ohybná) nerezová trubka.

Jednou z hlavných výhod vlnovcovej trubky je, že majú špeciálnu štruktúru, vďaka ktorej je možné ich ľahko prispôsobovať a ohýbať do uhlu až 180°, a to bez použitia akýchkoľvek nástrojov. 

 

 

 

 

Používané veľkosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4"
Pracovná teplota: -10 až +120°C
Pracovný pretlak: PN 16 Medené rúry:

 

Medené rúry sa používajú pri prúdení teplej aj studenej vody a vyznačujú sa vysokou životnosťou, kde aj po dlhodobej prevádzke zostáva vnútorný povrch nenarušený, sú odolné korózii, UV žiareniu aj zmenám teplôt. Meď je pri výrobe vodovodných potrubí považovaná za zdravotne nezávadný materiál, keďže sa na ich vnútorných stenách tvorí ochranná vrstva oxidu medi, ktorá dokonca dokáže zabiť niektoré druhy baktérií.

 

Ďalšou výhodou je 100% recyklovateľnosť, univerzálnosť materiálu aj nehorľavosť (bod tavenia medi je až 1083°C).

 

Používané veľkosti: 15x1 mm, 18x1 mm, 22x1 mm, 28x1 mm
Pozinkované rúry:


Veľmi často používaným materiálom boli v minulosti pozinkované rúry, ktorých životnosť však nie je taká dobrá, ako v prípadoch materiálov uvedených vyššie (uvádza sa okolo 15 rokov, avšak v nepriaznivých podmienkach nastáva poškodenie už skôr). Použitie pozinkovaných potrubí sa neodporúča najmä pri teplej vode, kedy sa už po 2-3 rokoch musí meniť z dôvodu korózie, ktorá vzniká najčastejšie na základe usádzania pevných častíc a biofilmu na vnútorných stenách rúr. 


Používané veľkosti: 1/2", 3/4", 1", 5/4Pre odbornú radu a realizáciu nás neváhajte kontaktovať